• Hafta İçi 8:00 - 20:00 Pazar-Kapalı

Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni, bir binada veya yapıda acil durumlarda yangından güvenli bir şekilde kaçmaya yardımcı olan bir merdiven sistemidir. 

Yangın merdivenleri, genellikle binanın dışında bulunur ve binanın her katından çıkış kapısı bulunur. Yangın merdivenleri, geniş basamaklara, düzgün bir yürüyüş yüzeyine ve birçok insanın aynı anda kullanabilmesi için yeterli genişliğe sahip olmalıdır.

Ayrıca, yangın merdivenleri, genellikle herhangi bir acil durumda aydınlatmanın sınırlı olduğu bir ortamda kullanılmak üzere aydınlatmalar, yönlendirme işaretleri ve diğer güvenlik donanımları ile donatılmalıdır.

Yangın merdiveni, acil durumların yanı sıra, binanın tamir ve bakım işleri için de kullanılabilir olmalıdır. İtfaiye ekiplerinin katlara ulaşımını sağlayacak şekilde dizaynı önemlidir. 

Çelik Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın merdiveni imalatı, bir dizi tasarım, mühendislik, üretim ve kurulum adımlarını içeren kapsamlı bir süreçtir. Yangın merdiveni imalatı, ulusal ve yerel bina kodlarına uygun olarak gerçekleştirilmelidir ve genellikle aşağıdaki adımlardan oluşur:

  1. Tasarım: Yangın merdiveni tasarımı, binanın özellikleri, kullanım amacı, yangın koruma gereksinimleri ve yönetmeliklerin gereksinimlerine uygun olarak yapılır.

  2. Mühendislik: Yangın merdiveni mühendisliği, merdivenin yüksekliği, genişliği, basamak sayısı, dayanıklılık ve diğer özelliklerin hesaplanması ve belirlenmesi işlemini kapsar.

  3. Üretim: Yangın merdivenleri, çelik, alüminyum veya diğer malzemelerden üretilebilir. Üretim süreci, ölçülerin kesilmesi, delinmesi, bükülmesi, kaynaklanması, boyanması ve montajı gibi aşamalardan oluşur.

  4. Kurulum: Yangın merdivenleri, genellikle binanın dışına monte edilir ve sıkı bir şekilde sabitlenir. Kurulum, özellikle yüksek katlı binalarda, özel ekipmanlar ve işçi güvenliği ekipmanları gerektirebilir.

Yangın merdivenleri, binanın özelliklerine ve yangın koruma gereksinimlerine göre farklı boyut ve özelliklerde üretilebilir. Bu nedenle, bir yangın merdiveni imalatı, özel bir tasarım ve üretim süreci gerektirebilir.

Yiğit Çelik Çatı olarak gerek inşaat aşamasında gerekse sonradan ilave olarak binalara ve özel yapılara yangın merdiveni imalatı ve montajı yapıyoruz. Hizmetimiz analiz, projelendirme, imalat, montaj ve teslimat olmak üzere 5 aşamadan oluşmaktadır. 

 

Yiğit Çelik Çatı & Çelik Konstrüksiyon ihtiyacınız olan tüm yapılara özel çözümler ve teklifler sunmaktadır.